1. SuperFinansowy
 2. Dla firm
 3. Co to jest faktoring - kiedy warto skorzystać

Co to jest faktoring - kiedy warto skorzystać

4,0 na 5   Oceny: 556 Komentarze: 3
02.01.2018

Co to jest faktoring - kiedy warto skorzystać

Pod pojęciem faktoringu rozumie się rodzaj transakcji handlowych, którego pochodzenie należy wiązać ze Stanami Zjednoczonymi oraz z kategoriami ekonomicznymi i prawnymi. W rozumieniu ekonomicznym faktoring jest rozwiązaniem konkurencyjnym dla kredytu bankowego, jako sposób zapewnienia obrotowych środków finansowych dla firm. Z kolei w aspekcie prawnym jest stosunkiem trzech podmiotów: faktoranta – czyli dostawcy towarów lub usług za odroczonym terminem płatności, dłużnika – a więc klienta faktoranta, który posiada zobowiązanie pieniężne w stosunku do swojego dostawcy oraz faktora – czyli instytucji finansowej, najczęściej banku, która udziela kredytów lub też dodatkowych usług fakt orantowi.

Faktoring w praktyce

Faktoring rozpoczyna się podpisaniem umowy pomiędzy faktorantem i faktorem, bez udziału dłużnika. Po zawarciu umowy faktor sprawdza wypłacalność klienta, a więc dłużnika, który jest zainteresowany nabyciem towarów lub usług oferowanych przez faktoranta. Gdy weryfikacja jest pozytywna dochodzi do wykupu faktury za dostarczone towary/usługi w wysokości 80 % jej wartości. Kolejnym etapem jest uregulowanie zobowiązań przez dłużnika, który przelewa ustaloną należność na rachunek faktora. Ten zaś przesyła pozostałą część kwoty z faktury na konto faktoranta, biorąc sobie należną prowizję za wykonanie zlecenia.

Funkcje faktoringu

Faktoring to świetna alternatywa dla kredytu bankowego. Dzięki niemu firma która zawarła umowę z bankiem ma stuprocentową gwarancję na sfinansowanie swojej działalności. Obecnie faktoring spełnia trzy funkcje. Po pierwsze więc spełnia on funkcję finansową, która wiąże się po prostu z opłacaniem dokumentów finansowych np. faktur czy not obciążających. Po drugie faktoring pełni funkcję gwarancyjną, która polega na wzięciu ryzyka za wszelkie operacje związane z egzekwowaniem należności na bank lub spółkę faktoringową. Trzecią funkcją omawianego zjawiska jest funkcja usługowa, polegająca na kontroli dłużników, sprawdzaniu ich wiarygodności oraz zarządzaniu należnościami.

Rodzaje faktoringu

Faktoring można podzielić na dwa typy, związane ze stopniem niewypłacalności dłużnika. Są to:

 1. Faktoring pełny (właściwy, standardowy) – w umowie przelewu wierzytelności zawiera postanowienie o przejęciu na siebie przez faktora każdego rodzaju ryzyka wiążącego się z wypłacalnością dłużnika. Musi być poprzedzony weryfikacją stanu majątkowego dłużnika.
 2. Faktoring niewłaściwy (inaczej zwany niepełnym lub „z regresem”) – w tej opcji faktor nie ponosi ryzyka, które wiąże się z wypłacalnością dłużnika. Gdy dłużnik jest niewypłacalny wierzytelność wraca do firmy.

Faktoring dla firm

NFG

eFaktoring NFG

NFG

 • Faktoring cichy bez informowania kontrahenta o finansowaniu, jawny, ekspres i zaliczkowy
 • Pieniądze na koncie nawet w 5 minut
 • Już od 1,99% za 30 dni finansowania to jedna z najniższych stawek rynkowych
 • Do 100% wartości faktury netto w różnych walutach lub częściowe finansowanie
 • Limit finansowania do 250 000 zł
szczegóły
Fakturatka

Rozłóż faktury na raty!

Fakturatka

 • Finansowanie faktur zakupowych od 500 do 30 000 zł
 • Elastyczny wybór rat od 1 do 36
 • Finansowanie 100% wartości faktury
 • Minimum formalności, usługa 100% on-line i akceptacja umowy SMSem
szczegóły

Zalety faktoringu

Firma dzięki faktoringowi otrzymuje wiele pozytywów. Tego typu rozwiązanie zapewnia przede wszystkim poprawę bieżącej płynności finansowej przedsiębiorstwa i możliwości korzystania ze stałego dopływu kapitału. Jego ogromną zaletą jest dostępność dla mniejszych firm, takich które nie posiadają zbyt dużych szans na pozyskanie kredytu. Ponadto sporym atutem jest szybki dostęp do środków pieniężnych, bez zbędnych procedur tak jak na przykład w przypadku kredytu bankowego. Faktoring daje również opcję przeniesienia ryzyka niewypłacalności dłużnika na faktora, dzięki czemu ryzyko prowadzonej działalności jest znacznie mniejsze. Dzięki faktoringowi wydłużenie terminu płatności w przypadku sprzedaży towarów wynosi nawet dziewięćdziesiąt dni, co przynosi ogromne korzyści zarówno dla dłużnika, jak i faktoranta.

Bezpieczeństwo uzyskiwane dzięki faktoringowi niestety sporo kosztuje. Tak więc przedsiębiorca korzystający z usług faktora otrzymuje kilku procentowo niższą należność niż ta, która znajduje się na fakturze. Często więc by osiągnąć lepsze zyski konieczne jest podniesienie cen usług, co może zdecydowanie negatywnie wpłynąć na konkurencyjność. Wielu właścicieli firm uważa, że faktoring w Polsce jest o wiele za drogi, co wiąże się z tym, że o wiele bardziej opłacalnym wyjściem jest uruchomienie na koncie kredytu. Pośrednik często nie jest korzystnym rozwiązaniem w przypadku, gdy firma nie nakłada na swoje towary lub usługi zbyt wysokich marż. W opinii fachowców jednak niebawem taka sytuacja się w Polsce zmieni i wówczas ceny za usługi świadczone przez faktorów spadną, co sprawi że faktoring z pewnością zyska w Polsce tyle zwolenników co w Stanach Zjednoczonych lub Europie Zachodniej.

Udostępnij na:
Ocena: 4,0 na 5   Oceny: 556
Skomentuj

Warto przeczytać również

Leasing samochodu - komu się opłaca
Leasing samochodu - komu się opłaca
01.01.2018
Marek, ekspert finansowy

Zakup samochodu jest czasami zbyt kosztowny i często też nieopłacalny. Większość firm decyduje się dzisiaj na leasing auta i takie właśnie rozwiązanie pozwala firmie na..

Księgowość internetowa – zalety i wady
Księgowość internetowa – zalety i wady
26.03.2018
Marek, ekspert finansowy

Księgowość internetowa cieszy się coraz większą popularnością. Coraz więcej małych firm korzysta z takiej formy wsparcia w zakresie rozliczeń. Księgowość internetowa jest..

Kogo obejmuje JPK_WB - wyciąg z konta firmowego?
Kogo obejmuje JPK_WB - wyciąg z konta firmowego?
03.06.2018
Marek, ekspert finansowy

Zmiany w prawie związane z prowadzeniem firmy obejmują między innymi wprowadzenie jednolitego pliku kontrolnego, tak zwanego JPK. Przedsiębiorcy nie zawsze są zorientowani..
Napisz komentarz

Pierwszy raz o czymś takim słyszę. Wydaje mi się to dużo korzystniejszą opcją niż kredyt. Jestem ciekawa, jak prezentuje się to w praktyce. Może faktycznie warto bliżej się temu rozwiązaniu przypatrzeć?
Sandra
07-05-2018 08:48
Faktoring to odmiana kredytu tylko latwiej uzyskac i dotyczy jedynie firm
Jaro
15-02-2018 17:56
Zastanawialem sie ostatnio nad faktoringiem, niestety tam gdzie bym potrzebowal to firmy nie wyrazaja zgody na tego typu platnosci. Dla mnie faktoring jest bezuzyteczny, znacznie lepiej korzysta sie z linii kredytowej. Jesli ktos nie zaplaci faktury to nawet faktoring nas nie uchroni przed stratami.
Darek
09-02-2018 20:13Polecane

NFG

eFaktoring NFG

NFG

szczegóły
Fakturatka

Rozłóż faktury na raty!

Fakturatka

szczegółyObserwuj nas na:

Facebook Twitter Google+ Pinterest