1. SuperFinansowy
 2. Dla firm
 3. Co to jest faktoring - kiedy warto skorzystać

Co to jest faktoring - kiedy warto skorzystać

4,0 na 5   Oceny: 166 Komentarze: 3
02.01.2018

Co to jest faktoring - kiedy warto skorzystać

Pod pojęciem faktoringu rozumie się rodzaj transakcji handlowych, którego pochodzenie należy wiązać ze Stanami Zjednoczonymi oraz z kategoriami ekonomicznymi i prawnymi. W rozumieniu ekonomicznym faktoring jest rozwiązaniem konkurencyjnym dla kredytu bankowego, jako sposób zapewnienia obrotowych środków finansowych dla firm. Z kolei w aspekcie prawnym jest stosunkiem trzech podmiotów: faktoranta – czyli dostawcy towarów lub usług za odroczonym terminem płatności, dłużnika – a więc klienta faktoranta, który posiada zobowiązanie pieniężne w stosunku do swojego dostawcy oraz faktora – czyli instytucji finansowej, najczęściej banku, która udziela kredytów lub też dodatkowych usług fakt orantowi.

Faktoring w praktyce

Faktoring rozpoczyna się podpisaniem umowy pomiędzy faktorantem i faktorem, bez udziału dłużnika. Po zawarciu umowy faktor sprawdza wypłacalność klienta, a więc dłużnika, który jest zainteresowany nabyciem towarów lub usług oferowanych przez faktoranta. Gdy weryfikacja jest pozytywna dochodzi do wykupu faktury za dostarczone towary/usługi w wysokości 80 % jej wartości. Kolejnym etapem jest uregulowanie zobowiązań przez dłużnika, który przelewa ustaloną należność na rachunek faktora. Ten zaś przesyła pozostałą część kwoty z faktury na konto faktoranta, biorąc sobie należną prowizję za wykonanie zlecenia.

Funkcje faktoringu

Faktoring to świetna alternatywa dla kredytu bankowego. Dzięki niemu firma która zawarła umowę z bankiem ma stuprocentową gwarancję na sfinansowanie swojej działalności. Obecnie faktoring spełnia trzy funkcje. Po pierwsze więc spełnia on funkcję finansową, która wiąże się po prostu z opłacaniem dokumentów finansowych np. faktur czy not obciążających. Po drugie faktoring pełni funkcję gwarancyjną, która polega na wzięciu ryzyka za wszelkie operacje związane z egzekwowaniem należności na bank lub spółkę faktoringową. Trzecią funkcją omawianego zjawiska jest funkcja usługowa, polegająca na kontroli dłużników, sprawdzaniu ich wiarygodności oraz zarządzaniu należnościami.

Rodzaje faktoringu

Faktoring można podzielić na dwa typy, związane ze stopniem niewypłacalności dłużnika. Są to:

 1. Faktoring pełny (właściwy, standardowy) – w umowie przelewu wierzytelności zawiera postanowienie o przejęciu na siebie przez faktora każdego rodzaju ryzyka wiążącego się z wypłacalnością dłużnika. Musi być poprzedzony weryfikacją stanu majątkowego dłużnika.
 2. Faktoring niewłaściwy (inaczej zwany niepełnym lub „z regresem”) – w tej opcji faktor nie ponosi ryzyka, które wiąże się z wypłacalnością dłużnika. Gdy dłużnik jest niewypłacalny wierzytelność wraca do firmy.

Faktoring dla firm

Finces

Faktoring

Finces

 • Pierwsza faktura do wartości 5000 zł za 0 zł do 30 dni*
 • Druga faktura do wartości 5000 zł za 0 zł do 30 dni*
 • Kolejna faktura tylko 4% za aż 44 dni finansowania!
 • Finansowanie liczone od wartości brutto faktury. Nie zatrzymujemy kwot VAT!
 • Wystarczy 6 miesięcy działalności na rynku. Nie informujemy kontrahenta

*Oferta przeznaczona jest dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które zawarły z AIQLABS Sp. z o. o. Umowę Faktoringu z Prawem Regresu, oraz będą składać pierwszy lub kolejny (drugi) wniosek o finansowanie faktury. (5000 zł) Oznacza maksymalną kwotę brutto wskazaną na fakturze przedstawioną przez Klienta do finansowania w ramach niniejszej oferty. Regulamin - "Finansowanie na 30 dni za darmo" oraz Druga faktura na 30 dni za 0 zł znajdują się na stronie organizatora www.finces.pl. Wypłata w 24h dotyczy dni roboczych.

szczegóły
Idea Money

Faktoring

Idea Money

 • Faktoring Idea Money to realna pomoc dla polskich przedsiębiorców.
 • Zabezpieczenie płynności finansowej i recepta na zatory płatnicze
 • Gwarancja sprawnego działania i rozwoju biznesu.
 • Najwyższa jakość obsługi i elastyczne rozwiązania dopasowane do potrzeb naszych Klientów.
szczegóły
Faktoria

Faktoring

Faktoria

 • Decyzja w 30 min, 100% online
 • Prowizja Powitalna 0 zł do 30 tys. złotych
 • Terminy płatności faktur aż do 90 dni
 • Poziom sfinansowania faktury aż do 100%
szczegóły
SMEO

SMEO - Faktoring on-line

SMEO

 • Koszt finansowania pierwszej faktury tylko 1% na 90 dni
 • Limit faktoringowy do 250 tyś zł
 • Brak opłat do 5 dni opóźnienia
 • Finansowanie od 1-go dnia działalności firmy
 • Cały proces online bez wychodzenia z domu i pieniądze w 15 minut na koncie
szczegóły
Aforti Factor

Aforti Factor

Aforti Factor

 • Zmień faktury na gotówkę bez wychodzenia z biura !
 • Minimum formalności wystarczy sam wniosek
 • Pełne finansowanie nawet do 100% wartości faktury
 • Atrakcyjne warunki m.in. brak opłat za zerwanie umowy
szczegóły
Narodowy Fundusz Gwarancyjny

eFaktoring NFG

Narodowy Fundusz Gwarancyjny

 • faktoring cichy i jawny dla mikroprzedsiębiorców i sp. z o.o.
 • przelew pieniędzy za fakturę nawet w 5 minut, bez formalności, 100% on-line
 • już od 2,99 zł za każde sfinansowane 100 zł
 • elastyczne finansowanie wypłata 100% wartości faktury netto lub tylko jej części
 • rosnący limit faktoringowy wypłaty nawet do 100 000 zł
szczegóły
Finiata

Linia finansowania dla firm

Finiata

 • najbardziej elastyczne pieniądze dla firmy - lepsze niż kredyt i pożyczka
 • swobodne finansowanie, prosto z telefonu lub komputera
 • oferta na nawet 50 000 zł jeszcze dzisiaj
 • spłata w ratach lub na raz
szczegóły

Zalety faktoringu

Firma dzięki faktoringowi otrzymuje wiele pozytywów. Tego typu rozwiązanie zapewnia przede wszystkim poprawę bieżącej płynności finansowej przedsiębiorstwa i możliwości korzystania ze stałego dopływu kapitału. Jego ogromną zaletą jest dostępność dla mniejszych firm, takich które nie posiadają zbyt dużych szans na pozyskanie kredytu. Ponadto sporym atutem jest szybki dostęp do środków pieniężnych, bez zbędnych procedur tak jak na przykład w przypadku kredytu bankowego. Faktoring daje również opcję przeniesienia ryzyka niewypłacalności dłużnika na faktora, dzięki czemu ryzyko prowadzonej działalności jest znacznie mniejsze. Dzięki faktoringowi wydłużenie terminu płatności w przypadku sprzedaży towarów wynosi nawet dziewięćdziesiąt dni, co przynosi ogromne korzyści zarówno dla dłużnika, jak i faktoranta.

Bezpieczeństwo uzyskiwane dzięki faktoringowi niestety sporo kosztuje. Tak więc przedsiębiorca korzystający z usług faktora otrzymuje kilku procentowo niższą należność niż ta, która znajduje się na fakturze. Często więc by osiągnąć lepsze zyski konieczne jest podniesienie cen usług, co może zdecydowanie negatywnie wpłynąć na konkurencyjność. Wielu właścicieli firm uważa, że faktoring w Polsce jest o wiele za drogi, co wiąże się z tym, że o wiele bardziej opłacalnym wyjściem jest uruchomienie na koncie kredytu. Pośrednik często nie jest korzystnym rozwiązaniem w przypadku, gdy firma nie nakłada na swoje towary lub usługi zbyt wysokich marż. W opinii fachowców jednak niebawem taka sytuacja się w Polsce zmieni i wówczas ceny za usługi świadczone przez faktorów spadną, co sprawi że faktoring z pewnością zyska w Polsce tyle zwolenników co w Stanach Zjednoczonych lub Europie Zachodniej.

Udostępnij na:
Ocena: 4,0 na 5   Oceny: 166
Skomentuj

Warto przeczytać również

Leasing samochodu - komu się opłaca
Leasing samochodu - komu się opłaca
01.01.2018
Marek, ekspert finansowy

Zakup samochodu jest czasami zbyt kosztowny i często też nieopłacalny. Większość firm decyduje się dzisiaj na leasing auta i takie właśnie rozwiązanie pozwala firmie na..

Księgowość internetowa – zalety i wady
Księgowość internetowa – zalety i wady
26.03.2018
Marek, ekspert finansowy

Księgowość internetowa cieszy się coraz większą popularnością. Coraz więcej małych firm korzysta z takiej formy wsparcia w zakresie rozliczeń. Księgowość internetowa jest..

Kogo obejmuje JPK_WB - wyciąg z konta firmowego?
Kogo obejmuje JPK_WB - wyciąg z konta firmowego?
03.06.2018
Marek, ekspert finansowy

Zmiany w prawie związane z prowadzeniem firmy obejmują między innymi wprowadzenie jednolitego pliku kontrolnego, tak zwanego JPK. Przedsiębiorcy nie zawsze są zorientowani..
Napisz komentarz

Pierwszy raz o czymś takim słyszę. Wydaje mi się to dużo korzystniejszą opcją niż kredyt. Jestem ciekawa, jak prezentuje się to w praktyce. Może faktycznie warto bliżej się temu rozwiązaniu przypatrzeć?
Sandra 07-05-2018 08:48
Faktoring to odmiana kredytu tylko latwiej uzyskac i dotyczy jedynie firm
Jaro 15-02-2018 17:56
Zastanawialem sie ostatnio nad faktoringiem, niestety tam gdzie bym potrzebowal to firmy nie wyrazaja zgody na tego typu platnosci. Dla mnie faktoring jest bezuzyteczny, znacznie lepiej korzysta sie z linii kredytowej. Jesli ktos nie zaplaci faktury to nawet faktoring nas nie uchroni przed stratami.
Darek 09-02-2018 20:13Polecane

Finces

Faktoring

Finces

szczegóły
Idea Money

Faktoring

Idea Money

szczegóły
Faktoria

Faktoring

Faktoria

szczegóły
SMEO

SMEO - Faktoring on-line

SMEO

szczegóły
Aforti Factor

Aforti Factor

Aforti Factor

szczegóły
Narodowy Fundusz Gwarancyjny

eFaktoring NFG

Narodowy Fundusz Gwarancyjny

szczegóły
Finiata

Linia finansowania dla firm

Finiata

szczegółyObserwuj nas na:

Facebook Twitter Google+ Pinterest