Księgowość internetowa – zalety i wady

Księgowość internetowa cieszy się coraz większą popularnością. Coraz więcej małych firm korzysta z takiej formy wsparcia w zakresie rozliczeń. Księgowość internetowa jest obecnie doskonałą alternatywą dla tradycyjnej księgowości, gdyż pozwala zaoszczędzić dość dużą ilość pieniędzy. Zobacz, jakie są wady i zalety księgowości internetowej i zdecyduj, czy jest to dobre rozwiązanie dla Ciebie.
Czym jest księgowość internetowa?
Księgowość internetowa to serwis do samodzielnej księgowości, z którego mogą korzystać przedsiębiorcy rozliczający się z urzędem skarbowym na zasadach ogólnych bądź rozliczający się podatkiem liniowym. Księgowość online skierowana jest do mikro oraz małych firm. Dzięki serwisowi do księgowości internetowej możliwe jest księgowanie wszystkich dochodów oraz wystawianie faktur, wydań zewnętrznych, rachunków czy deklaracji do ZUS-u i Urzędu Skarbowego.
Księgowość online
Zalety księgowości internetowej
Księgowość internetowa to przede wszystkim oszczędność. W większości biur rachunkowych miesięczny koszt obsługi księgowej uzależniony jest od ilości dokumentów potwierdzających sprzedaż lub zakup, czyli faktur sprzedażowych i kosztowych, a także rachunków. W przypadku biznesów, które wystawiają dużą ilość takich dokumentów na małe kwoty, koszt obsługi przez biuro rachunkowe mógłby być bardzo duży, nawet w przypadku małych obrotów. Tymczasem koszt księgowości internetowej jest stały bez względu na liczbę dokumentów.
Księgowość online to bardzo wygodne rozwiązanie, tym bardziej, kiedy system jest rozbudowany i pozwala nie tylko na obsługę faktur, ale też na rozliczenia PIT i VAT oraz obsługę JPK. Przedsiębiorca otrzymuje wypełnione deklaracje, których nie trzeba nawet drukować, bo istnieje możliwość wysłania ich bezpośrednio przez internet. Dodatkowo księgowość internetowa działa przez 24 godziny na dobę, dzięki czemu możemy dokonywać rozliczeń o każdej porze dnia i nocy. W rozbudowanych serwisach do księgowości internetowej można ewidencjonować i amortyzować środki trwałe, a także obsługiwać system magazynowy czy moduły kadrowe. Jedno narzędzie jest więc w stanie posłużyć do kompleksowej obsługi całej dokumentacji finansowej w firmie, a to z pewnością znacznie ułatwia jej prowadzenie i dodatkowo też obniża koszty. Zamiast dostępu do kilku programów, możemy wykupić dostęp do jednego, ale kompleksowego.
Kolejną zaletą tego typu rozwiązania jest bezpieczeństwo. Dzięki archiwizacji, w razie utraty dokumentacji, można ją odzyskać, a to znacząco ułatwia i przyspiesza realizację wszystkich zadań.
Wady księgowości internetowej
Niestety księgowość internetowa ma też wady. Pierwszą z nich jest z pewnością fakt, że przedsiębiorca lub pracownik muszą się samodzielnie zająć kwestiami obsługi programu księgowego. W przypadku, kiedy delegujemy te zadania do biura rachunkowego, w naszej gestii pozostaje jedynie dokonać koniecznych wpłat zobowiązań finansowych. Z kolei w sytuacji, kiedy firma korzysta z księgowości internetowej, całość rozliczeń musi być wykonana we własnym zakresie. To z kolei wymaga czasu, a w tym czasie przedsiębiorca mógłby się przecież zająć kwestiami kluczowymi z punktu widzenia biznesu, czyli np. obsługą zleceń lub pozyskiwaniem nowych klientów.
Kolejną wadą może być fakt, że księgowość online nie gwarantuje w niektórych przypadkach nieustannego kontaktu z księgową. Czasami niektóre kwestie są sporne i ich rozwikłanie wymaga kontaktu ze specjalistą. W przypadku księgowości internetowej może być w to w pewnym zakresie ograniczone. Niemniej jednak zdarza się, że niektóre systemy gwarantują dwudziestoczterogodzinny kontakt z księgowymi. Mimo to nie zawsze gwarantuje to taką pomoc, jaką uzyskalibyśmy od własnego księgowego.
Podsumowując, księgowość internetowa to z pewnością bardzo wygodne rozwiązanie, ale zda ona egzamin tylko i wyłącznie w małych firmach oraz tam, gdzie można poświecić czas na samodzielną obsługę programu. Dodatkowo korzystanie z księgowości internetowej wymaga jednak przynajmniej średniej znajomości kwestii związanych z rozliczeniami.
Warto przeczytać również

Pod pojęciem faktoringu rozumie się rodzaj transakcji handlowych, którego pochodzenie należy wiązać ze Stanami Zjednoczonymi oraz z kategoriami ekonomicznymi i prawnymi...

Zakup samochodu jest czasami zbyt kosztowny i często też nieopłacalny. Większość firm decyduje się dzisiaj na leasing auta i takie właśnie rozwiązanie pozwala firmie na..

Zmiany w prawie związane z prowadzeniem firmy obejmują między innymi wprowadzenie jednolitego pliku kontrolnego, tak zwanego JPK. Przedsiębiorcy nie zawsze są zorientowani..