1. SuperFinansowy
 2. Konta bankowe
 3. Konto w banku dla dziecka - od ilu lat?

Konto w banku dla dziecka - od ilu lat?

3,5 na 5   Oceny: 575 Komentarze: 3
12.01.2018

Konto w banku dla dziecka - od ilu lat?

Konto bankowe to dzisiaj standard dla większości Polaków. Mają je nie tylko ci, którzy otrzymują wypłatę przelewem, ale też te osoby, które chcą odkładać pieniądze na koncie, zamiast trzymać je w domu. Ostatnio popularne stają się także konta dla dzieci. Sprawdźmy, kiedy warto założyć konto w banku dla dziecka.

Konto bankowe dla dziecka

Większość kont bankowych dla dzieci dedykowana jest do młodzieży w wieku 13-18 lat. Tak naprawdę konto w banku można założyć już dziecku rocznemu, ale ograniczenia powodują, że dziecko będzie mogło z takiego konta korzystać dopiero w wieku 13 lat. Wcześniej możemy odkładać pieniądze na takim koncie, ale dostęp do konta będzie miał wyłącznie rodzic czy prawny opiekun.

Kiedy założyć dziecku konto?

Biorąc pod uwagę fakt, że dziecko i tak samo nie skorzysta z konta przed 13 rokiem życia, jasne staje się, że zakładanie mu tego konta w młodszym wieku jest sprawą dyskusyjną. Załóżmy jednak, że rodzic chce odkładać konkretne sumy pieniędzy tylko i wyłącznie dla dziecka, np. na jego imprezę osiemnastkową, na zakup pierwszego samochodu czy mieszkania. W takim przypadku, gdy odkłada te pieniądze na własne konto bądź na rachunek oszczędnościowy, może nie mieć nad tymi pieniędzmi takiej kontroli. Zawsze są przecież wydatki ważniejsze, a skoro wszystkie pieniądze są razem, to w razie czego korzysta się z nich bez większych oporów.

Natomiast w sytuacji, kiedy otworzysz konto wyłącznie dla dziecka, już sama świadomość tego faktu sprawia, że pieniądze na tym koncie zgromadzone, traktuje się nieco inaczej. Często rodzice w ogóle z nich nie korzystają, o ile nie zaistnieje sytuacja, która ich do tego zmusi. Oprocentowanie takiego konta sprawia, że kapitał na nim zgromadzony się pomnaża i po iluś latach może to dać naprawdę sporą sumę.

Tak więc, jeżeli Twoim zamysłem jest założenie konta po to, by dziecko z niego faktycznie korzystało np. do oszczędzania czy robienia drobnych zakupów, to załóż je po 13 urodzinach dziecka. Z kolei w momencie, kiedy masz zamiar traktować takie konto jako miejsce gromadzenia kapitału na przyszłość swojego dziecka, możesz założyć konto nawet maluchowi.

Dlaczego warto założyć dziecku konto bankowe?

Konto dla dziecka to instrument, który można z powodzeniem wykorzystać w procesie socjalizacji. Dzieci od najmłodszych lat powinny być przyzwyczajane do pieniędzy. Należy budować w nich inteligencję finansową – zrozumienie wartości pieniądza, zdolność do uszanowania pieniędzy, właściwego wydawania i jednocześnie też oszczędzania.

Konto w banku dla dziecka może się niektórym wydawać fanaberią, ale spójrzmy na nie, jako na metodę nauki. Konto i dołączona do niego karta jest w pewnym sensie atrybutem dorosłości. Oczywiście rodzic ma kontrolę nad operacjami wykonywanymi na koncie i podziałem funduszów, ale dziecko i tak może dysponować nim i uczyć się tego, co przyda mu się w dorosłym życiu.

Wpłacając comiesięcznie dziecku kieszonkowe na konto, dajemy mu wolną rękę. Ustalamy konkretny limit i pozwalamy przykładowo, by dziecko samo podejmowało decyzje, na co te pieniądze przeznaczy. Jeżeli raz czy dwa wyda całość na coś, co będzie absolutnie zbędne, nie „doładowujemy” mu konta, tylko pozwalamy, by odczuło konsekwencje swojego nieprzemyślanego wydatku.

Jednocześnie ucząc dziecko, że jeżeli nie wyda w każdym miesiącu wszystkiego, to po pół roku czy po roku będzie miało więcej pieniędzy na koncie. Będę to jego pierwsze „zarobione” pieniądze.

Jeżeli dziecko ma do dyspozycji określoną kwotę, to musi się nauczyć samo, metodą prób i błędów, jak należy się z pieniędzmi obchodzić, że one nie leżą na drodze, że rodzice muszą na nie ciężko pracować, a tym samym należy szanować źródło tych pieniędzy (rodziców i ich pracę) oraz że każdy wydatek powinien być przemyślany i rzeczywiście potrzebny. Im szybciej wyrobimy w dzieciach takie nawyki, tym większe jest prawdopodobieństwo, że w przyszłości będą umiały mądrze wydawać i oszczędzać.

Podsumowując – konto dla dziecka to:

 • Możliwość pomnażania kapitału bądź kieszonkowego dziecka.
 • Nauka zarządzania finansami.
 • Sposób na wyrobienie dobrych nawyków finansowych.

Polecane konta dla młodych osób

mBank

eKonto możliwości (dla młodych 13-18 lat)

mBank

 • Zyskaj darmowe konto i zgarnij nawet 110 zł w bonach do żabki
 • 0 zł za prowadzenie konta oraz kartę, która wygląda tak, jak chcesz
 • 0 zł za błyskawiczne płatności BLIKIEM
 • 0 zł za przelewy internetowe, błyskawiczne przelewy na numer telefonu
 • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą
szczegóły
Bank Pekao

Konto Przekorzystne dla młodych

Bank Pekao

 • Do 200 zł premii za założenie konta Przekorzystnego dla Młodych
 • 7% na koncie oszczędnościowym
 • w skali roku do 100 000 zł na 6 miesięcy
szczegóły
mBank

eKonto możliwości (dla młodych 18-24 lata)

mBank

 • załóż darmowe konto i ogarniaj, co chcesz zgarnij nawet 360 zł i do 7% na koncie, które samo oszczędza
 • 0 zł za prowadzenie konta
 • 0 zł za kartę, która wygląda tak, jak chcesz
 • 0 zł za błyskawiczne płatności BLIKIEM
szczegóły
Udostępnij na:
Ocena: 3,5 na 5   Oceny: 575
Skomentuj

Warto przeczytać również

Jak bezpiecznie założyć konto bankowe przez internet
Jak bezpiecznie założyć konto bankowe przez internet
11.01.2018
Marek, ekspert finansowy

Zakładanie konta przez internet jeszcze jakiś czas temu było nowością, a dziś to standard i coraz więcej konta zakładanych jest online. Sprawdź, jak bezpiecznie..

Jak bezpiecznie wykonać przelew przez internet?
Jak bezpiecznie wykonać przelew przez internet?
12.03.2018
Marek, ekspert finansowy

Przelewy internetowe to obecnie chleb powszedni dla większości Polaków. Bankowość internetowa przyjęła się u nas doskonale i z roku na rok rośnie liczba osób,..

Na co uważać logując się do banku przez internet?
Na co uważać logując się do banku przez internet?
13.05.2018
Marek, ekspert finansowy

Rozwój technologii internetowych, w tym rozwój bankowości internetowej sprawiły, że nasze codzienne życie stało się prostsze. Dzisiaj możemy zalogować się do banku..
Napisz komentarz

Trzeba jak najwcześniej zacząć uczyć dziecko korzystania z nowoczesnych technologii. Dzięki temu łatwiej mu będzie wdrożyć się w dorosły świat.
Renata
18-04-2018 17:09
Mi rodzice bardzo wcześnie założyli konto w banku. Dostałam swoją kartę płatniczą i miałam kontrolę nad moimi finansami. Wydaje mi się, że dzięki temu racjonalnie dziś podchodzę do wydatków i kwestii związanych z finansami.
Ania
07-03-2018 11:08
konto dla dziecka swietna sprawa, niech sie mlody uczy od wczesnych lat ze trzeba oszczedzac aby uzbierac na cos wartosciowego a nie wydawac ledwo sie odstanie kase od dziadkow, mysle ze lekcja pod tytulem konto w banku zaprocentuje na plus w jego przyszlosci
Darek
15-02-2018 17:19Polecane

mBank

eKonto możliwości (dla młodych 13-18 lat)

mBank

szczegóły
Bank Pekao

Konto Przekorzystne dla młodych

Bank Pekao

szczegóły
mBank

eKonto możliwości (dla młodych 18-24 lata)

mBank

szczegółyObserwuj nas na:

Facebook Twitter Google+ Pinterest