1. SuperFinansowy
  2. Oszczędności
  3. Fundusze inwestycyjne - czy to się opłaca

Fundusze inwestycyjne - czy to się opłaca

4,0 na 5   Oceny: 574 Komentarze: 5
10.01.2018

Fundusze inwestycyjne - czy to się opłaca

Fundusze inwestycyjne są coraz popularniejszym produktem finansowym. Ten sposób inwestowania pieniędzy ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Nic dziwnego, jak każda metoda inwestowania, ma swoje wady i zalety. Zobacz, komu najbardziej będzie się opłacał fundusz inwestycyjny.

Fundusze inwestycyjne – co to jest?

Fundusz inwestycyjny to osoba prawna, której można wpłacać nawet małe sumy i która je inwestuje w różne instrumenty. W przypadku lokat tradycyjnych lub strukturyzowanych im więcej włożymy, tym lepiej, Tymczasem fundusz inwestycyjny pobiera wpłaty od nawet tysięcy Klientów i nie wymaga, by minimalna inwestycja była na poziomie kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych. Idea funduszu inwestycyjnego polega właśnie na tym składaniu wpłat od wielu Klientów bez względu na to, jak wysokie są to wpłaty. Pieniądze wpłacane na fundusze inwestycyjne mogą być inwestowane w akcje, obligacje albo inne instrumenty. Inwestuje się w firmy, w nieruchomości, w rynek krajowy bądź rynki lokalne. Możliwości jest w tym przypadku bardzo wiele.


Zalety funduszy inwestycyjnych

Pierwszą i najważniejszą zaletą funduszy inwestycyjnych jest fakt, że dają one zyski znacznie większe niż lokaty i konta oszczędnościowe. Na lokacie nasze oszczędności mogą zarobić zwykle ok. 2%, natomiast na funduszach inwestycyjnych nawet kilka razy tyle.

Drugą bardzo ważną zaletą funduszy inwestycyjnych jest fakt, iż minimalna kwota wpłaty jest naprawdę bardzo mała, bo pojedyncza wpłata może wynosić zaledwie 50 zł. Nie ma obowiązku wykonywania dużych wpłat i to właśnie przemawia na korzyść takiego rozwiązania.

Wady funduszy inwestycyjnych

W przypadku funduszy inwestycyjnych tak jak i w każdej innej metodzie inwestowania, która daje szansę dużego zysku, jest też duże ryzyko. Co prawda na funduszach inwestycyjnych można dobrze zarobić, ale można też stracić. Popularne powiedzenie mówi, że zysk jest premią za ryzyko i to jest w tym przypadku prawda. Klienci, którzy zdecydują się na inwestycje w fundusze inwestycyjne, muszą się liczyć z tym, że mogą nie tylko nie zarobić, ale wręcz stracić część swojego kapitału. To, czy zanotujemy zysk, będzie spowodowane koniunkturą na rynku, a ta jak wiemy, zmienia się nieustannie.

Rodzaje funduszów inwestycyjnych

Żeby dokładnie odpowiedzieć na pytanie dla kogo polecana jest inwestycja w fundusze inwestycyjne, trzeba też mieć świadomość, że te fundusze występują w kilku różnych rodzajach. Zasadniczo dzielimy je na:

  • Fundusze inwestycyjne otwarte – w tym przypadku inwestor otrzymuje jednostki uczestnictwa. Ilość nabytych jednostek jest zależna od wysokości wkładu finansowego. W tym przypadku jednostki można kupować i zbywać bez ograniczeń, a ponadto najniższa pierwsza wpłata wynosi zaledwie 1000 zł (średnio). Te fundusze nie mogą być notowane na giełdzie.
  • Fundusze inwestycyjne zamknięte – w przypadku zamkniętego funduszu inwestycyjnego inwestor otrzymuje certyfikat uczestnictwa. Te fundusze inwestycyjne pozwalają na zakup i sprzedaż jedynie w okresach subskrypcji certyfikatów bądź wykupu, a ponadto pierwsza wpłata na taki fundusz wynosi minimum 40 tysięcy euro (średnio). Ponadto fundusze zamknięte mogą być notowane na giełdzie.

Fundusze inwestycyjne – komu najbardziej będzie się opłacało w nie inwestować?

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione wady i zalety funduszy inwestycyjnych, jasne staje się, że ten produkt finansowy polecany jest określonej grupie docelowej. Grupą tą są ludzie, którzy nie dysponują dużymi pieniędzmi, które można byłoby wpłacić jednorazowo na lokatę bądź które można byłoby zainwestować w konkretne rozwiązanie. Fundusz inwestycyjny to idealne rozwiązanie dla statystycznego Kowalskiego, bowiem może on wpłacać jakiś procent swoich dochodów, nawet 100 zł miesięcznie – dosłownie tyle, ile ma w danym momencie.

Jeżeli założymy, że inwestycja w fundusz inwestycyjny będzie się opłacała tak naprawdę każdemu, to trzeba jednocześnie rozróżnić kto w jaki fundusz może inwestować. Fundusz otwarty jest najlepszym rozwiązaniem dla osób dysponujących mniejszą ilością pieniędzy, co determinowane jest przede wszystkim bardzo wysoką pierwszą wpłatą w przypadku funduszy zamkniętych. Mimo że fundusze zamknięte dają zazwyczaj lepszy i pewniejszy zysk, to jednak zasady, jakie w nich obowiązują, sprawiają, że rozwiązanie to skierowane jest wyłącznie do tej grupy inwestorów, którzy posiadają większe pieniądze.

Udostępnij na:
Ocena: 4,0 na 5   Oceny: 574
Skomentuj

Warto przeczytać również

Lokaty strukturyzowane - na czym to polega
Lokaty strukturyzowane - na czym to polega
09.01.2018
Marek, ekspert finansowy

Obecnie do dyspozycji mamy wiele różnych rodzajów lokat, w tym lokaty strukturyzowane. Czym one są, co dają i kto powinien się na taką lokatę zdecydować? Odpowiedź na..

Konto oszczędnościowe czy lokata - co lepsze
Konto oszczędnościowe czy lokata - co lepsze
08.01.2018
Marek, ekspert finansowy

Oszczędzać i pomnażać swoje pieniądze możesz na różne sposoby. Najpopularniejsze z nich to wykorzystanie konta oszczędnościowego bądź lokaty. Czy któreś..

TOP5 metod jak odłożyć pieniądze na wakacje
TOP5 metod jak odłożyć pieniądze na wakacje
20.05.2018
Marek, ekspert finansowy

Oszczędzanie jednym ludziom przychodzi bardzo łatwo, a dla innych jest to ciężka przeprawa, dlatego że przyzwyczajeni są do rozrzutnego stylu życia i do ciągłego dopływu..
Napisz komentarz

Co to znaczy "zainwestować w konkretne rozwiązanie"..?
Krzychu
19-05-2020 20:38
Poza jakimiś wadami są widoczne też liczne zalety, myślę czy w to nie wejść
TC
17-11-2019 05:01
Niedawno właśnie zainwestowałem. Współpracuję z grupą Assay i jak narazie wszystko dobrze rokuje, choć zobaczymy dopiero na rezultaty w 2020 roku
Darek
05-11-2019 14:09
Tracić każdy potrafi, od ekspertów wymagam żeby przynajmniej nie tracili, jeśli nie zarabiają. A każą sobie płacić naprawdę dużo. Dlatego funduszom mówię nie.
P.
17-08-2018 07:27
Myślę, że to całkiem fajna opcja jeśli mamy jakieś wolne fundusze i możemy sobie pozwolić na taką inwestycję. Ryzyko jest zawsze ale jak to się mówi - no risk no fun ;)
Paula
07-05-2018 08:54
Obserwuj nas na:

Facebook Twitter Google+ Pinterest