1. SuperFinansowy
 2. Oszczędności
 3. Konto oszczędnościowe czy lokata - co lepsze

Konto oszczędnościowe czy lokata - co lepsze

4,0 na 5   Oceny: 497 Komentarze: 4
08.01.2018

Konto oszczędnościowe czy lokata - co lepsze

Oszczędzać i pomnażać swoje pieniądze możesz na różne sposoby. Najpopularniejsze z nich to wykorzystanie konta oszczędnościowego bądź lokaty. Czy któreś z tych rozwiązań jest lepsze, a jeżeli tak, to czy dla każdego? Zobacz, kiedy warto wybrać lokatę, a kiedy konto oszczędnościowe.

Z dwóch rozpatrywanych w tym tekście instrumentów większym powodzeniem cieszy się konto oszczędnościowe, więc to je rozpatrzymy jako pierwsze.

Konto oszczędnościowe – ogóle zasady i dla kogo polecane?

Konto oszczędnościowe to specjalny rodzaj konta bankowego, który zakładany jest często do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR). Konto takie ma swój numer, tak jak zwyczajne konto bankowe i pozwala na dokonywanie dowolnych wpłat, albo za pomocą wpłatomatu albo przelewem w banku czy za pośrednictwem naszego osobistego bądź firmowego konta. Co prawda na ROR tak samo możemy uzyskać odsetki, jednakże konto oszczędnościowe pozwala na uzyskanie większych odsetek.

Każda wpłata podlega oprocentowaniu i oprocentowanie to ustalane jest w warunkach umowy na dane konto. Większość kont oszczędnościowych w naszym kraju ma oprocentowanie rzędu 2,50%, co jest naprawdę sporą kwotą. Pamiętajmy o tym, że jeżeli miejscem przechowywania nadwyżek finansowych jest ROR to nasze pieniądze „nie pracują”. Tymczasem, zamiast trzymać je na zwykłym koncie w banku, można przelewać je na konto oszczędnościowe, gdzie otrzymamy ze zgromadzonej sumy konkretny zysk, i zysk ten będzie tym większy, im więcej pieniędzy zgromadzimy na naszym koncie.

Jeżeli nasze konto oprocentowane jest na 2% w skali roku i przez ten czas będzie na nim 10 tysięcy złotych, to przy stałym oprocentowaniu po roku możemy zarobić 200 zł. Może nie są  to jakieś duże pieniądze, ale jednak zarobione bez konieczności żadnego wkładu z naszej strony. Tak więc jasne staje się, że dla osób, które przelewają na konto oszczędnościowe większe sumy, zysk ten będzie jeszcze wyższy.

Z konta oszczędnościowego pieniądze możemy w każdej chwili wyjąć, dlatego że nie jest ono zakładane na określony czas, tak jak lokata. Trzeba się jednak liczyć z tym, że jeżeli wypłacimy z niego pieniądze, to oprocentowanie może spaść i w konsekwencji zarobimy mniej pieniędzy. Bo jeżeli limit procentowy np. 3% obowiązuje od konkretnej kwoty, to jeżeli ją zmniejszymy, to nagle oprocentowanie takiego konta może spaść, a co za tym idzie, zysk z niego będzie mniejszy.

Bank Millennium

Konto oszczędnościowe Profit

Bank Millennium

 • załóż konto, spełnij warunki i zyskaj promocyjne oprocentowanie dla nowych środków do 100 000 zł przez 90 dni
 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta
 • 0 zł za pierwsze polecenie przelewu wewnętrznego w miesiącu kalendarzowym
szczegóły
mBank

eKonto oszczędnościowe

mBank

 • wypłaty bez utraty odsetek
 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta
 • 1 bezpłatny przelew internetowy w złotówkach miesiącu

szczegóły

Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego i ma on charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje, w tym warunki i opłaty związane z rachunkiem eKonto oszczędnościowe znajdują się na stronie https://www.mbank.pl/indywidualny/oszczednosci/ekonto-oszczednosciowe/ oraz w Regulaminie otwierania i prowadzenia bankowych rachunków dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. oraz Tabelach stóp procentowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku.

VeloBank

Elastyczne Konto Oszczędnościowe

VeloBank

 • Elastyczne Konto Oszczędnościowe
 • Oprocentowanie promocyjne w skali roku 7,5%% do 300 000 zł dla nowych środków
 • Bez opłat za otwarcie i prowadzenie konta
 • Stały dostęp do środków
szczegóły

Lokata – ogólne zasady i dla kogo polecana?

Lokata to sposób lokowania pieniędzy bardzo podobny do konta oszczędnościowego. W tym przypadku oprocentowanie jest podobne do kont oszczędnościowych, ale nie mamy możliwości takiego dowolnego dysponowania naszymi pieniędzmi.

Lokata tym różni się od konta oszczędnościowego, że zakładana jest na określony czas, czyli na przykład na pół roku, na rok czy na dwa lata. Przez ten czas oprocentowanie jest zmienne. Przykładowo w pierwszych dwóch czy trzech miesiącach wynosi 2%, a następnie może spaść lub wręcz przeciwnie, może wzrosnąć.

Lokata ma także jakieś ograniczenia, czyli możemy na nią wpłacić określoną ilość pieniędzy, np. do 10 tysięcy złotych czy do 100 tysięcy złotych, z kolei konta oszczędnościowe nie mają raczej takich limitów.

Podsumowanie porównania konta oszczędnościowego i lokaty

Oszczędzanie z kontem oszczędnościowym jest lepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą dokonywać częstszych, ale niewielkich wpłat. Z kolei lokata dla tych, którzy chcą wpłacać rzadziej, ale wyższe kwoty. Rachunek oszczędnościowy można traktować jako miejsce, w którym zbieramy pieniądze na tzw. czarną godzinę. Jeżeli zdarzą się jakieś niespodziewane wydatki, możemy je wypłacić. Musisz tylko pamiętać, że stałe wypłacanie pieniędzy zgromadzonych na takim koncie sprawi, że koszty tego pochłoną wszystkie procenty, które urosły i nic nie zarobisz.

Lokaty natomiast powinny być traktowane jako takie rozwiązanie długoterminowe, tak więc przeznaczone dla tych, którzy mają poduszkę finansową na tyle dużą, że w razie konieczności nie będą potrzebowali pieniędzy, które są zgromadzone na lokacie.

Udostępnij na:
Ocena: 4,0 na 5   Oceny: 497
Skomentuj

Warto przeczytać również

Lokaty strukturyzowane - na czym to polega
Lokaty strukturyzowane - na czym to polega
09.01.2018
Marek, ekspert finansowy

Obecnie do dyspozycji mamy wiele różnych rodzajów lokat, w tym lokaty strukturyzowane. Czym one są, co dają i kto powinien się na taką lokatę zdecydować? Odpowiedź na..

Fundusze inwestycyjne - czy to się opłaca
Fundusze inwestycyjne - czy to się opłaca
10.01.2018
Marek, ekspert finansowy

Fundusze inwestycyjne są coraz popularniejszym produktem finansowym. Ten sposób inwestowania pieniędzy ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Nic dziwnego,..

TOP5 metod jak odłożyć pieniądze na wakacje
TOP5 metod jak odłożyć pieniądze na wakacje
20.05.2018
Marek, ekspert finansowy

Oszczędzanie jednym ludziom przychodzi bardzo łatwo, a dla innych jest to ciężka przeprawa, dlatego że przyzwyczajeni są do rozrzutnego stylu życia i do ciągłego dopływu..
Napisz komentarz

Te procenty na lokatach są kompletnie nieopłacalne. Ostatnio pytałam w banku i zaoferowali mi mega marne warunki. Wolę więc konto oszczędnościowe, z którego w razie problemów zawsze mogę pieniądze wypłacić.
Tamara
18-04-2018 17:10
Z lokatą jest ten problem, że blokuje nasze pieniądze na dłuższy okres czasu. Jeśli coś się stanie i będziemy potrzebowali akurat naszej gotówki to nic z tego. Dlatego lepszą opcją moim zdaniem jest konto oszczędnościowe.
Martyna
07-03-2018 11:09
Zalozenie lokaty w banku czesto nie wymaga posiadania konto w tym samym banku, jest to bardzo wygodne. Konto oszczednosciowe natomiast to koniecznosc podpisu dokumentow jak przy kazdym koncie. Jesli chcemy oszczedzac dlugoterminow warto wybrac moim zdaniem konto, kiedy juz zalozymy jest wygodniej wplacac i wyplacac kiedy chcemy...
Zibi
15-02-2018 17:29
Korzystam z obu, na lokatach trzymam pieniadze ktorych na pewno nie bede potrzebowac w najblizszych miesiacach, na koncie oszczednosciowym za to moge regularnie dokladac jak i wyplacac raz w miesiacu za darmo. Jest to bardzo wygodne rozwiazanie a oprocentowanie jesli trafimy na promocje czesto siega nawet tego na lokatach. Na przyklad w ING teraz jest 2,50% na koncie oszczednosciowym dla nowo otwierajacych.
Tomek
09-02-2018 20:10Polecane

Bank Millennium

Konto oszczędnościowe Profit

Bank Millennium

szczegóły
mBank

eKonto oszczędnościowe

mBank

szczegóły
VeloBank

Elastyczne Konto Oszczędnościowe

VeloBank

szczegółyObserwuj nas na:

Facebook Twitter Google+ Pinterest