Lokaty strukturyzowane - na czym to polega

Obecnie do dyspozycji mamy wiele różnych rodzajów lokat, w tym lokaty strukturyzowane. Czym one są, co dają i kto powinien się na taką lokatę zdecydować? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.
Lokata strukturyzowana – co to jest?
Lokata strukturyzowana to specyficzny rodzaj lokaty, która pozwala Klientowi zarobić znacznie więcej niż w przypadku tradycyjnych lokat oferowanych przez banki. Lokaty strukturyzowane nazywane są bardzo często też lokatami inwestycyjnymi, oznacza to, że w przypadku tych lokat pomnażamy swoje pieniądze właśnie przez inwestycje.
Lokata strukturyzowana dzieli się na dwa elementy. Element pierwszy to część inwestycyjna, natomiast element drugi to część oszczędnościowa. W przypadku takich lokat od 70 do nawet 95% procent pieniędzy inwestuje się w instrumenty bezpieczne, takie jak obligacje skarbowe, natomiast pozostałą kwotę inwestuje się w instrumenty, które są obecnie atrakcyjne pod względem zarobkowym, ale tak naprawdę nigdy nie dają pewności zysku ani wysokości tego zysku. Oznacza to, że mniejsza część sumy jest inwestowana tam, gdzie można bardzo dobrze zarobić, ale gdzie jednocześnie jest też dość duże ryzyko.
Odpowiednie części lokaty mają za zadanie:
- Inwestycyjna – pomnażać kapitał zgromadzony na lokacie.
- Oszczędnościowa – chronić kapitał.
Oczywiście w przypadku tych lokat bank pobiera sobie marżę od naszych zysków, ale i tak zarabianie jest znacznie bardziej udane, niż w standardowym modelu lokaty, w których pieniądze „zarabiają” naprawdę niewiele, bo rzadko kiedy więcej niż 2% wysokości kapitału.
Zasady lokat strukturyzowanych
Lokata strukturyzowana jest w większości przypadków lokatą długoterminową. Czas jej trwania nie jest zazwyczaj krótszy niż 2 lata, a większość lokat strukturyzowanych zakłada się na 3 lata. Po takim czasie rzeczywiście można mówić o zysku. Gdyby lokata była krótsza, wahania finansowane byłyby na tyle niewielkie, że zarobek byłyby mizerny.
Każda lokata strukturyzowana ma pełną bądź częściową ochronę kapitału. Oznacza to, że albo cały kapitał jest w niej chroniony, albo tylko jego procentowa część. Dodatkowo w każdej takiej lokacie dokładnie określona jest formuła wyliczania zysku (stopy zwrotu z inwestycji).
Lokata strukturyzowana – dla kogo będzie idealna?
Lokata strukturyzowana jest idealnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie podczas inwestowania. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie zadowalają się zyskami, jakie oferują tradycyjne lokaty i chciałyby zarabiać więcej. Instrument ten będzie idealny dla osób, które lokatę traktują jako narzędzie wspomagające i pomnażające pieniądze, które po prostu leżą. W tym przypadku nie mówimy o nadwyżkach pieniężnych, które procentują w naprawdę niewielkiej skali, ale o instrumencie inwestycyjno-oszczędnościowym, dzięki któremu nasze pieniądze rzeczywiście pracują.
Rachunek oszczędnościowy pozwala nam zarobić maksymalnie kilka procent w skali roku. Tymczasem lokaty strukturyzowane pozwalają nam zarobić znacznie, znacznie więcej, ale też sporo stracić. Zysk przy bardzo dobrych wynikach może wynosić nawet 15% po upływie 3 lat, ale jest też scenariusz negatywny.
Ten scenariusz zakłada, że kapitał chroniony po skończeniu trwania lokaty będzie taki sam, natomiast stracimy na inwestycjach. Ostatecznie po upływie 3 lat nie zarobimy nic. Wydawać by się mogło, że nie jest tak źle, ale pamiętajmy w tym przypadku o inflacji. Mimo że nic nie zarobiliśmy, to wartość naszych pieniędzy spadła, więc w rzeczywistości zanotowaliśmy stratę.
Lokaty strukturyzowane można porównać do swojego rodzaju loterii. Są to rozwiązania dla osób, które mają wolne fundusze i mogą zaryzykować ze świadomością, że albo sporo i łatwo zarobią, albo stracą. Tradycyjne oszczędzanie na lokacie daje nam mały zysk, ale za to pewny. Tymczasem lokaty strukturyzowane mimo ochrony kapitału są w pewnym sensie jak zakłady – wkładamy pieniądze, ale nie możemy być pewni, czy przyniosą nam zakładany wcześniej zysk.
Warto przeczytać również

Oszczędzać i pomnażać swoje pieniądze możesz na różne sposoby. Najpopularniejsze z nich to wykorzystanie konta oszczędnościowego bądź lokaty. Czy któreś..

Fundusze inwestycyjne są coraz popularniejszym produktem finansowym. Ten sposób inwestowania pieniędzy ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Nic dziwnego,..

Oszczędzanie jednym ludziom przychodzi bardzo łatwo, a dla innych jest to ciężka przeprawa, dlatego że przyzwyczajeni są do rozrzutnego stylu życia i do ciągłego dopływu..
Napisz komentarz
Polecane

Lokata Online Nowe Środki
Santander Consumer Bank

Lokata
Inbank

Lokata Na Start
Inbank
