1. SuperFinansowy
  2. Oszczędności
  3. Lokaty strukturyzowane - na czym to polega

Lokaty strukturyzowane - na czym to polega

4,0 na 5   Oceny: 526 Komentarze: 2
09.01.2018

Lokaty strukturyzowane - na czym to polega

Obecnie do dyspozycji mamy wiele różnych rodzajów lokat, w tym lokaty strukturyzowane. Czym one są, co dają i kto powinien się na taką lokatę zdecydować? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Lokata strukturyzowana – co to jest?

Lokata strukturyzowana to specyficzny rodzaj lokaty, która pozwala Klientowi zarobić znacznie więcej niż w przypadku tradycyjnych lokat oferowanych przez banki. Lokaty strukturyzowane nazywane są bardzo często też lokatami inwestycyjnymi, oznacza to, że w przypadku tych lokat pomnażamy swoje pieniądze właśnie przez inwestycje.

Lokata strukturyzowana dzieli się na dwa elementy. Element pierwszy to część inwestycyjna, natomiast element drugi to część oszczędnościowa. W przypadku takich lokat od 70 do nawet 95% procent pieniędzy inwestuje się w instrumenty bezpieczne, takie jak obligacje skarbowe, natomiast pozostałą kwotę inwestuje się w instrumenty, które są obecnie atrakcyjne pod względem zarobkowym, ale tak naprawdę nigdy nie dają pewności zysku ani wysokości tego zysku. Oznacza to, że mniejsza część sumy jest inwestowana tam, gdzie można bardzo dobrze zarobić, ale gdzie jednocześnie jest też dość duże ryzyko.

Odpowiednie części lokaty mają za zadanie:

  • Inwestycyjna – pomnażać kapitał zgromadzony na lokacie.
  • Oszczędnościowa – chronić kapitał.


Oczywiście w przypadku tych lokat bank pobiera sobie marżę od naszych zysków, ale i tak zarabianie jest znacznie bardziej udane, niż w standardowym modelu lokaty, w których pieniądze „zarabiają” naprawdę niewiele, bo rzadko kiedy więcej niż 2% wysokości kapitału.

Zasady lokat strukturyzowanych

Lokata strukturyzowana jest w większości przypadków lokatą długoterminową. Czas jej trwania nie jest zazwyczaj krótszy niż 2 lata, a większość lokat strukturyzowanych zakłada się na 3 lata. Po takim czasie rzeczywiście można mówić o zysku. Gdyby lokata była krótsza, wahania finansowane byłyby na tyle niewielkie, że zarobek byłyby mizerny.

Każda lokata strukturyzowana ma pełną bądź częściową ochronę kapitału. Oznacza to, że albo cały kapitał jest w niej chroniony, albo tylko jego procentowa część. Dodatkowo w każdej takiej lokacie dokładnie określona jest formuła wyliczania zysku (stopy zwrotu z inwestycji).

Lokata strukturyzowana – dla kogo będzie idealna?

Lokata strukturyzowana jest idealnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie podczas inwestowania. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie zadowalają się zyskami, jakie oferują tradycyjne lokaty i chciałyby zarabiać więcej. Instrument ten będzie idealny dla osób, które lokatę traktują jako narzędzie wspomagające i pomnażające pieniądze, które po prostu leżą. W tym przypadku nie mówimy o nadwyżkach pieniężnych, które procentują w naprawdę niewielkiej skali, ale o instrumencie inwestycyjno-oszczędnościowym, dzięki któremu nasze pieniądze rzeczywiście pracują.

Rachunek oszczędnościowy pozwala nam zarobić maksymalnie kilka procent w skali roku. Tymczasem lokaty strukturyzowane pozwalają nam zarobić znacznie, znacznie więcej, ale też sporo stracić. Zysk przy bardzo dobrych wynikach może wynosić nawet 15% po upływie 3 lat, ale jest też scenariusz negatywny.

Ten scenariusz zakłada, że kapitał chroniony po skończeniu trwania lokaty będzie taki sam, natomiast stracimy na inwestycjach. Ostatecznie po upływie 3 lat nie zarobimy nic. Wydawać by się mogło, że nie jest tak źle, ale pamiętajmy w tym przypadku o inflacji. Mimo że nic nie zarobiliśmy, to wartość naszych pieniędzy spadła, więc w rzeczywistości zanotowaliśmy stratę.

Lokaty strukturyzowane można porównać do swojego rodzaju loterii. Są to rozwiązania dla osób, które mają wolne fundusze i mogą zaryzykować ze świadomością, że albo sporo i łatwo zarobią, albo stracą. Tradycyjne oszczędzanie na lokacie daje nam mały zysk, ale za to pewny. Tymczasem lokaty strukturyzowane mimo ochrony kapitału są w pewnym sensie jak zakłady – wkładamy pieniądze, ale nie możemy być pewni, czy przyniosą nam zakładany wcześniej zysk.

Udostępnij na:
Ocena: 4,0 na 5   Oceny: 526
Skomentuj

Warto przeczytać również

Konto oszczędnościowe czy lokata - co lepsze
Konto oszczędnościowe czy lokata - co lepsze
08.01.2018
Marek, ekspert finansowy

Oszczędzać i pomnażać swoje pieniądze możesz na różne sposoby. Najpopularniejsze z nich to wykorzystanie konta oszczędnościowego bądź lokaty. Czy któreś..

Fundusze inwestycyjne - czy to się opłaca
Fundusze inwestycyjne - czy to się opłaca
10.01.2018
Marek, ekspert finansowy

Fundusze inwestycyjne są coraz popularniejszym produktem finansowym. Ten sposób inwestowania pieniędzy ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Nic dziwnego,..

TOP5 metod jak odłożyć pieniądze na wakacje
TOP5 metod jak odłożyć pieniądze na wakacje
20.05.2018
Marek, ekspert finansowy

Oszczędzanie jednym ludziom przychodzi bardzo łatwo, a dla innych jest to ciężka przeprawa, dlatego że przyzwyczajeni są do rozrzutnego stylu życia i do ciągłego dopływu..
Napisz komentarz

Dla mnie to nie jest odpowiednie rozwiązanie bo ja muszę mieć pewność, że osiągnę zyski. Jakoś nie wyobrażam sobie lokaty, na której mogę stracić... Jaki to ma mieć sens?
Jola
07-05-2018 08:54
Osobiscie nie polecam lokat strukturyzowanych, produkty te sa wysoce skomplikowane dla zwyklego Kowalskiego, a banku lubia takie cos oferowac jako super atrakcyjna oferte, pozniej sie okazuje ze nic nie zarobilismy albo wrecz stracilismy czesc kapitalu. Jesli ktos nie ma dostatecznie duzej wiedzy o tego typu produktach niech sobie lepiej odpusci. Pozdrawiam
Adam
09-02-2018 20:08Polecane

Santander Consumer Bank

Lokata Online Nowe Środki

Santander Consumer Bank

szczegóły
Inbank

Lokata

Inbank

szczegóły
Inbank

Lokata Na Start

Inbank

szczegóły
VeloBank

Lokata na Nowe Środki

VeloBank

szczegółyObserwuj nas na:

Facebook Twitter Google+ Pinterest