1. SuperFinansowy
 2. Ubezpieczenia
 3. Co grozi za brak polisy OC samochodu

Co grozi za brak polisy OC samochodu

3,5 na 5   Oceny: 543 Komentarze: 2
03.01.2018

Co grozi za brak polisy OC samochodu

Posiadanie polisy OC jest w Polsce obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu silnikowego. Polisa OC jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej sprawcy zdarzenia drogowego. Chroni przed finansowymi konsekwencjami wyrządzenia szkód na mieniu i na osobach. Prawo przewiduje, że żaden pojazd nie może pozostawać bez takiego ubezpieczenia.

Po polskich drogach poruszają się tysiące samochodów bez polisy OC. Właściciele tych aut najwyraźniej nie zdają sobie sprawy z poważnych konsekwencji finansowych takiego zaniedbania. Sytuację tę minimalizuje nieco automatyczne odnawianie się ubezpieczenia OC w danym towarzystwie, ale to i tak nie obejmuje wszystkich samochodów.

Polisa OC odnowi się automatycznie tylko wtedy, kiedy właściciel pojazdu nie wypowie jej wcześniej i kiedy w dniu zakończenia poprzedniej polisy, będzie miał za nią w pełni uregulowaną płatność. Oznacza to, że jeżeli kierowca nie przedłuży polisy, ale wcześniej opłaci ją w całości czy to w jednej racie, czy w dwóch, jego OC zostanie odnowione u tego samego ubezpieczyciela. Jeżeli jednak zapłaci tylko pierwszą ratę, a drugiej nie uiści, ubezpieczyciel nie odnowi polisy automatycznie a każdy dzień bez jej posiadania to ogromne konsekwencje.

Konsekwencje braku polisy OC

Jeżeli właściciel nie wykupi OC samochodu, to może zostać na niego nałożona kara pieniężna. Kiedyś takie kary przyznawano tylko w sytuacji, gdy brak OC auta wykazała kontrola drogowa. Obecnie w naszym kraju funkcjonuje system tzw. elektroniczny policjant, czyli program, który przeszukuje bazy danych ubezpieczycieli i znajduje w nich samochody, dla których nie przedłużono polisy. Nie trzeba więc kontroli drogowej, by zapłacić karę za brak OC.

Wysokość kary pieniężnej jest naliczana nie tylko stosownie do rodzaju pojazdu, który przebywa bez ochrony ubezpieczeniowej, ale też w odniesieniu do czasu, w jakim bez tej ochotny przebywa. Aktualne stawki kar za brak OC pojazdu wyglądają następująco:

 • Do 3 dni bez OC – 800 zł
 • Od 3 do 14 dni bez OC – 2000 zł
 • Powyżej 14 dni – 4000 zł


Biorąc pod uwagę, że średnia wysokość polisy OC oscyluje w granicach tych 800 zł, to już 3 dni bez ubezpieczenia będą kosztowały właściciela samochodu wartość całej polisy. Widać wyraźnie, że gra jest niewarta świeczki. Jeszcze gorzej sprawa wygląda w momencie, kiedy samochód porusza się bez ubezpieczenia dłużej niż do 3 dni. Wtedy wysokość kary może sięgnąć aż 4 tysięcy złotych, co jest sumą naprawdę bardzo wysoką i zdecydowanie obciążającą niemalże każdy budżet domowy.

Brak polisy dla samochodu ciężarowego jest jeszcze kosztowniejszy. W tym przypadku analogiczny czas bez ochrony ubezpieczeniowej to kary rzędu 1200, 3000 i 6000 zł. Tylko nieco mniej od samochodu zapłacimy w przypadku motocykla, będzie to odpowiednio 130, 340 i 670 zł.

Polecane polisy

Bezpieczny

Ubezpieczenie OC

Bezpieczny

 • 50 PLN rabatu za dziecko do 16 lat ubezpieczone w Bezpieczny.pl
 • 3 %rabatu za każde dobrowolne ubezpieczenie w Bezpieczny.pl
 • szybki zakup i ubezpieczenie on-line
 • 10% zniżki po zastosowaniu kodu agenta 02346
szczegóły
Bezpieczny

Ubezpieczenie Assistance krótkoterminowe

Bezpieczny

 • brak limitu wieku na ubezpieczone auto
 • zakres terytorialny Polska i Europa
 • holowanie do 500 kilometrów
 • 10% zniżki po zastosowaniu kodu agenta 02346
szczegóły

Konsekwencje zdarzenia drogowego przy braku polisy OC

Najgorszą z możliwych sytuacji jest zdarzenie drogowe w przypadku braku OC. Winny jest wtedy zawsze jest ten kierowca, który nie ma polisy ubezpieczeniowej. Nawet jadąc czyimś samochodem bez OC kierowca i tak poniesie część odpowiedzialności finansowej, dlatego że mógł być świadomy braku ubezpieczenia. Jeżeli samochód, dla którego nie została wykupiona polisa OC, spowoduje wypadek czy stłuczkę, to właściciel pojazdu poniesie pełną odpowiedzialność finansową za szkody, które uczynił. Często wiąże się to z długami na całe życie, bowiem zniszczenie nowego samochodu i uszczerbek na zdrowiu innego kierowcy lub pasażera powoduje ogromne koszty.

Cała szkoda jest wtedy wypłacana z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, ale ten fundusz, tak czy inaczej żąda zwrotu kosztów od sprawcy wypadku. W sytuacji, gdy wypadek spowodował kierowca, którego samochód ma polisę OC, szkody pokrywa towarzystwo ubezpieczeniowe. Gdy takiego ubezpieczenia nie ma, nic nie chroni właściciela auta przed odpowiedzialnością.

Tak więc trzeba pamiętać, że konsekwencje braku polisy to nie tylko ustawowa kara, którą płacimy raz i której wysokość jakoś da się przeboleć. To również widmo niemalże dożywotniego spłacania kosztów naprawy innego samochodu bądź leczenia osób poszkodowanych w zdarzeniu.

Udostępnij na:
Ocena: 3,5 na 5   Oceny: 543
Skomentuj

Warto przeczytać również

Ubezpieczenie roweru od kradzieży - czy warto
Ubezpieczenie roweru od kradzieży - czy warto
04.01.2018
Marek, ekspert finansowy

Ostatnimi czasy oferta firm ubezpieczeniowych znacznie się rozszerzyła. Ubezpieczane są nie tylko samochody, motocykle i inne maszyny, ale też rowery. Coraz więcej towarzystw..

Jak działa ubezpieczenie kredytu bankowego?
Jak działa ubezpieczenie kredytu bankowego?
19.03.2018
Marek, ekspert finansowy

Ubezpieczenie kredytu ma chronić zarówno bank, jak i kredytobiorcę. Nigdy bowiem nie wiadomo, co się przydarzy w życiu i czy osoba, która zaciągnęła kredyt,..

Czy warto ubezpieczyć dom i mieszkanie?
Czy warto ubezpieczyć dom i mieszkanie?
27.05.2018
Marek, ekspert finansowy

Rynek ubezpieczeń jest obecnie bardzo zróżnicowany i widać wyraźnie, że teraz można się ubezpieczyć tak naprawdę od wszystkiego. Mamy ubezpieczenia pojazdów,..
Napisz komentarz

Nie wyobrażam sobie jeżdżenia bez OC. Dobrze, że moja ubezpieczalnia zawsze pamięta o tym, aby przedłużyć mi polisę na kolejny rok.
Elżbieta
18-04-2018 17:09
OC to obowiązkowe ubezpieczenie - nic dziwnego, skoro pokrywa ono koszty naprawy auta po wypadku z czyjejś winy. Dlatego uważam, że kary powinny być w takiej sytuacji bardzo wysokie.
Paweł
07-03-2018 11:07Polecane

Bezpieczny

Ubezpieczenie OC

Bezpieczny

szczegóły
Bezpieczny

Ubezpieczenie Assistance krótkoterminowe

Bezpieczny

szczegółyObserwuj nas na:

Facebook Twitter Google+ Pinterest