1. SuperFinansowy
 2. Ubezpieczenia
 3. Czy warto ubezpieczyć dom i mieszkanie?

Czy warto ubezpieczyć dom i mieszkanie?

3,5 na 5   Oceny: 508 Komentarze: 1
27.05.2018

Czy warto ubezpieczyć dom i mieszkanie? Rynek ubezpieczeń jest obecnie bardzo zróżnicowany i widać wyraźnie, że teraz można się ubezpieczyć tak naprawdę od wszystkiego. Mamy ubezpieczenia pojazdów, ubezpieczenia na życie, ubezpieczenie od utraty pracy oraz ubezpieczenie domu i mieszkania. Dzisiaj skupimy się na tym ostatnim, dlatego że jest to niezwykle ważny typ ubezpieczenia, a mimo to często pomijany przez wielu ludzi. Pominięcie konieczności ubezpieczenia swojej nieruchomości może Cię narazić na ogromne wydatki i poważne konsekwencje prawne.

Zakres działania ubezpieczenia domu

Ubezpieczenie domu i mieszkania może występować w różnych formach, a wszystko zależy tutaj od ogólnych warunków ubezpieczenia w danej polisie. Z reguły towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenia na wypadek pożaru, powodzi i katastrofy budowlanej. Jednakże w części towarzystw ubezpieczeniowych możemy znaleźć polisy, które będą chroniły także od innych sytuacji, w tym od:
 • kradzieży,
 • włamania,
 • kradzieży sprzętu RTV i AGD,
 • uderzenia pioruna,
 • zalania przez sąsiada,
 • przepięcia oraz wielu innych czynników.

Przed wykupieniem polisy sprawdź jej zakres

Im szerszy jest zakres polisy ubezpieczeniowej, tym bardziej chroni ona Twoje interesy. Towarzystwa ubezpieczeniowe często wprowadzają polisy, które mają bardzo okrojony zakres ochrony ubezpieczeniowej, a to wszystko po to, by ponosić jak najmniejsze wydatki związane z ewentualnymi odszkodowaniami. Dlatego, gdy podpisujesz polisę na ubezpieczenie mieszkania lub domu, nie sądź, że stanowi ona ochronę przed każdą sytuacją. Trzeba się dokładnie wczytać w warunki umowy, by dowiedzieć się, czy ona na pewno chroni od większości sytuacji, które mogą Ci się zdarzyć. Czasami domy Budowane są w rejonach szczególnie zagrożonych, na przykład powodzią i wtedy koniecznie musisz włączyć do ubezpieczenia domu klauzulę dotyczącą ochrony ubezpieczeniowej w razie powodzi.

Polecane polisy

Bezpieczny

Ubezpieczenie nieruchomości

Bezpieczny

 • dla właścicieli i najemców
 • jeśli urządzasz się i chcesz doubezpieczyć swoją nieruchomość
 • możliwość stworzenia własnego wariantu
 • 10% zniżki z kodem rabatowym
szczegóły

Dlaczego ubezpieczenie nieruchomości jest tak ważne?

Życie bywa bardzo nieprzewidywalne. Dzisiaj może nam się wydawać, że mamy przez sobą świetlaną przyszłość i nic nam tak naprawdę nie grozi, a jutro może się okazać, że dorobek całego naszego życia został zniszczony. Budowa domu albo zakup mieszkania to koszt przynajmniej kilkuset tysięcy złotych. Część ludzi bierze na nieruchomości kredyty nawet na 30 lat. Tak więc Ci ludzie spłacają zadłużenie prawie przez całe swoje życie. Nie możesz dopuścić do tego, żeby przez oszczędność na polisie stracić dom lub mieszkanie. W przypadku kredytów hipotecznych banki wymagają, żeby klienci ubezpieczyli nieruchomość. Dlatego że w przypadku jej zniszczenia i braku ubezpieczenia, bank nie mógłby odzyskać pieniędzy. Jednakże te domy i mieszkania, które mają już spłaconą hipotekę albo były budowane lub kupowane za własne pieniądze, często nie są ubezpieczone, bo właściciele takich nieruchomości igrają z losem.

Nie jest tak, że możesz pilnować swojego domu lub mieszkania o każdej porze dnia i nocy, a nawet jeżeli będziesz ich pilnował, to w sytuacji problemowej niczego nie będziesz w stanie zrobić. Pożar może doszczętnie strawić całą konstrukcję. Zalanie może zniszczyć całe wnętrze domu i całe wyposażenie. Na skutek włamania i kradzieży możesz stracić większość wartościowych sprzętów w Twoim domu, w tym również tych w zabudowie, a dodatkowo złodzieje mogą zniszczyć całą infrastrukturę mebli, które notabene nie są tanie.

Żyjemy w niestabilnych czasach, ale również w takich czasach, kiedy pieniądze są bardzo ważne. Zrozumiałe jest, że na wielu rzeczach chcesz oszczędzać i liczy się dla Ciebie każdy grosz, ale ubezpieczenie mieszkania nie powinno być nigdy powodem oszczędności. Ubezpieczenie domu lub mieszkania musi być jednym z najważniejszych wydatków w Twoim corocznym budżecie.

Obecnie oferty firm ubezpieczeniowych są tak korzystne, że bez problemu możesz połączyć ubezpieczenie domu z ubezpieczeniem samochodu i ubezpieczeniem na życie w jednej firmie ubezpieczeniowej, a dzięki temu oszczędzić na polisach i będziesz mógł spać spokojnie, bo w razie problemu otrzymasz odszkodowanie.
Udostępnij na:
Ocena: 3,5 na 5   Oceny: 508
Skomentuj

Warto przeczytać również

Jak działa ubezpieczenie kredytu bankowego?
Jak działa ubezpieczenie kredytu bankowego?
19.03.2018
Marek, ekspert finansowy

Ubezpieczenie kredytu ma chronić zarówno bank, jak i kredytobiorcę. Nigdy bowiem nie wiadomo, co się przydarzy w życiu i czy osoba, która zaciągnęła kredyt,..

Ubezpieczenie roweru od kradzieży - czy warto
Ubezpieczenie roweru od kradzieży - czy warto
04.01.2018
Marek, ekspert finansowy

Ostatnimi czasy oferta firm ubezpieczeniowych znacznie się rozszerzyła. Ubezpieczane są nie tylko samochody, motocykle i inne maszyny, ale też rowery. Coraz więcej towarzystw..

Co grozi za brak polisy OC samochodu
Co grozi za brak polisy OC samochodu
03.01.2018
Marek, ekspert finansowy

Posiadanie polisy OC jest w Polsce obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu silnikowego. Polisa OC jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej sprawcy zdarzenia drogowego. Chroni..
Napisz komentarz

Nie wyobrażam sobie, aby moje mieszkanie nie było ubezpieczone. Przecież wszystko może się zdarzyć - i to zupełnie niezależnie ode mnie! Wystarczy, że sąsiad nie zakręci gazu. Raczej nie chciałbym stracić całego dorobku życia.
Rafał
17-07-2018 15:49Polecane

Bezpieczny

Ubezpieczenie nieruchomości

Bezpieczny

szczegółyObserwuj nas na:

Facebook Twitter Google+ Pinterest