1. SuperFinansowy
  2. Ubezpieczenia
  3. Ubezpieczenie roweru od kradzieży - czy warto

Ubezpieczenie roweru od kradzieży - czy warto

3,5 na 5   Oceny: 542 Komentarze: 3
04.01.2018

Ubezpieczenie roweru od kradzieży - czy warto

Ostatnimi czasy oferta firm ubezpieczeniowych znacznie się rozszerzyła. Ubezpieczane są nie tylko samochody, motocykle i inne maszyny, ale też rowery. Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych oferuje swoim stałych i nowym klientom ubezpieczenie roweru, ale czy taka polisa jest w ogóle opłacalna?

Wszystko zależy tak naprawdę od kilku czynników – od tego, jaki mamy rower i jak go użytkujemy. Tutaj kwestia wysokości poszczególnych polis jest raczej marginalna.

Ubezpieczenie roweru – opłacalność zależna od wartości roweru

Rower to określenie bardzo ogólne, bo pod tą nazwą kryją się zarówno rowery o wartości 200 zł, jak i takie, których cena na rynku osiąga nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Normalne jest, że większość posiadaczy starych, niewiele wartych rowerów nigdy nie wpadnie na pomysł, by takie pojazdy ubezpieczać. Tymczasem właściciele drogich – profesjonalnych lub designerskich rowerów jak najbardziej będą taką opcją zainteresowani. Żeby zrozumieć opłacalność takiego rozwiązania, trzeba przez chwilę skupić się na kosztach. Przyjmijmy, że posiadamy rower wart 500 zł, natomiast roczna polisa ubezpieczeniowa dla takiego roweru to 100 zł. Jest to 1/5 wartości pojazdu, więc rozwiązanie to raczej nie jest opłacalne.

Z kolei, gdy w grę wchodzi rower kosztujący niemalże tyle, co nowy samochód średniej klasy, to polisa na rower nagle staje się naprawdę bardzo opłacalna.

Ubezpieczenie roweru – zakres działania polisy

Ogromne znaczenie w przypadku opłacalności polisy rowerowej ma także jej zakres. Na rower nie wykupujemy OC, jak ma to miejsce w przypadku samochodów i motocykli. W przypadku OC zakres ochrony jest zawsze taki sam. Natomiast ubezpieczenie roweru to specyficzny rodzaj polisy i tutaj warunki ustala konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe. Trzeba więc sprawdzić, czy dana polisa chroni tylko od kradzieży, czy może też od zniszczenia, jak ma to miejsce w przypadku polisy AC dla samochodu. Drogi rower może stać się łakomym kąskiem dla złodzieja, ale trzeba się też liczyć z tym, że rower może ulec uszkodzeniu z naszej winy i choć działanie będzie nieumyślne, nie każda polisa może przewidywać pokrycie szkód.

Konieczne jest sprawdzenie, czy polisa na rower zakłada ochronę samego roweru, czy także bagażu, a jeżeli bagaż jest opcją, którą można dołączyć do zasadniczej polisy, to jak łącznie wyglądają składki w obu tych przypadkach i w odniesieniu do innych porównywanych towarzystw ubezpieczeniowych.

Pamiętajmy także, że polisa na rower zakłada ochronę nie tylko samego roweru, ale też rowerzysty. Tak więc z polisy może być pokryty koszt ewentualnej rehabilitacji, jeżeli podczas jazdy zdarzy się wypadek, w którym rowerzysta ucierpi. W świetle tego faktu nie możemy rozpatrywać wartości roweru samego w sobie, ale musimy myśleć też o własnym zdrowiu.

Mało tego, ubezpieczenie roweru chroni Cię także przed finansową odpowiedzialnością za uszkodzenia karoserii pojazdów, z którymi się zderzysz czy konsekwencje sytuacji, gdy wjedziesz w pieszego. Tak więc warto pamiętać o tym, że polisa na rower ma zakres szerszy, niż tylko ubezpieczenie samego mienia.

Suma ubezpieczenia

To, czy dane ubezpieczenie roweru będzie nam się opłacało, zależy także od gwarantowanej sumy ubezpieczenia. Czasami w dwóch różnych towarzystwach ubezpieczeniowych koszt polisy jest taki sam, natomiast suma odszkodowania jest różna.

Kiedy opłaca się wykupić polisę na rower?

Ubezpieczenie roweru będzie opłacalne w sytuacji, kiedy Twój rower jest sporo wart, a poza tym, gdy jeździsz nim często i gdy użytkujesz go w miejscach publicznych. Weźmy pod uwagę dwie sytuacje: wyczynowego rowerzystę, który jeździ często, a ponadto ma drogi rower i sporadycznego rowerzystę, który ma tani rower i nigdy nie zostawia go w mieście czy w miejscach, z których mógłby zostać skradziony. Jasne jest, że dla tego pierwszego polisa ubezpieczeniowa będzie czymś opłacalnym, natomiast drugi nie będzie raczej zainteresowany jej zakupem, bo ona nie będzie mu się opłacać. Wszystko zależy od indywidualnych kwestii, dlatego nie ma tutaj jednej i najlepszej odpowiedzi na zadane w tytule pytanie.

Udostępnij na:
Ocena: 3,5 na 5   Oceny: 542
Skomentuj

Warto przeczytać również

Co grozi za brak polisy OC samochodu
Co grozi za brak polisy OC samochodu
03.01.2018
Marek, ekspert finansowy

Posiadanie polisy OC jest w Polsce obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu silnikowego. Polisa OC jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej sprawcy zdarzenia drogowego. Chroni..

Jak działa ubezpieczenie kredytu bankowego?
Jak działa ubezpieczenie kredytu bankowego?
19.03.2018
Marek, ekspert finansowy

Ubezpieczenie kredytu ma chronić zarówno bank, jak i kredytobiorcę. Nigdy bowiem nie wiadomo, co się przydarzy w życiu i czy osoba, która zaciągnęła kredyt,..

Czy warto ubezpieczyć dom i mieszkanie?
Czy warto ubezpieczyć dom i mieszkanie?
27.05.2018
Marek, ekspert finansowy

Rynek ubezpieczeń jest obecnie bardzo zróżnicowany i widać wyraźnie, że teraz można się ubezpieczyć tak naprawdę od wszystkiego. Mamy ubezpieczenia pojazdów,..
Napisz komentarz

Mój brat jeździ zawodowo na rowerze i kupił sobie ostatnio naprawdę drogi rower. Nie wyobrażam sobie nie ubezpieczyć takiego roweru skoro jest droższy niż niejedno auto.
Piotrek
07-05-2018 08:55
Jak kogos stac na drogi rower, to pewnie i powinno stac na ubezpieczenie. Moim zdaniem wszystko zalezy od wartosci roweru. Jak przekracza cene nie jednego samochodu to ja bym bral takie ubezpieczenie.
Bobo
15-02-2018 17:54
Nic nie zastąpi solidnej kłódki, której nik tak łatwo nie przetnie. Ważne też nie zostawiać roweru w piwnicach bez zabezpieczeń bo najczęściej zamki w drzwiach złódziej z łatwościa sforuje, ale jak na trafi na kolejna kłódke to jest szansa, że sie podda...
irek
09-02-2018 20:05Polecane

Bezpieczny

Ubezpieczenie OC

Bezpieczny

szczegóły
Bezpieczny

Ubezpieczenie Assistance krótkoterminowe

Bezpieczny

szczegółyObserwuj nas na:

Facebook Twitter Google+ Pinterest